Ana menuyu geç or Gec


2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimler ile ilgili tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz. Sadece aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir. Sorularınızın cevabı için formun altındaki kısmı takip ediniz.

Adınız Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Size Ulaşabileceğimiz Telefon Numaranız:
Sorunuz:
 

Soru: Karma oyda Lefke bölgesi için yalnızca tek bir adaya oy verilebilir mi? Aday sayısının en az yarısı kadarına oy verilebilir kuralı var.

Cevap: Lefke'nin çıkaracağı milletvekili sayısı 2, bunun yarısı 1'dir. Bu nedenle karma oy pusulasında Lefke İlçesinde tek adaya oy verilmesi geçerli olacaktır. (Madde 101(4)(A)(b)(ii))Soru: Yüksek Seçim Kurulunun arkalı önlü tek bir sayfa üzerinde düzenlemiş olduğu nasıl oy kullanabileceğimize ilişkin bilgilendirme broşürünü nerden temin edebilirim?

Cevap: Broşür, seçmen kartı ile size gönderilecektir. Web sayfamızda da broşürü görebilirsiniz. (www.mahkemeler.net/cgi-bin/dokuman/Oy_Kullanma_Sekli_Brosur.docx)Soru: Sayın ilgili, 23/10/2017 tarihinde vatandaş oldum. Siteden oy kullanacağım sandığa baktığımda hiçbirşey gözükmüyor. Bu seçimde oy kullanamayacak mıyım? Kullanamayacaksam nedenini öğrenebilir miyim?

Cevap: Kimlik kartı numaranız ile kaydınız çıkmamışsa, kütüğe kayıtlı değilsiniz ve oy kullanamayacaksınız. Askı döneminde müracaat edip, seçmen kütüğüne kayıt olmanız gerekirdi. Bu safhada 7.1.2018 tarihine kadar yapılacak bir işlem yoktur.Soru: Eğer seçmen karma oy kullanmışsa, fakat mühür de basmışsa mühür geçerli mi?

Cevap: Seçmen Evet mühürünü bastıktan sonra, mühür bastığı parti ile başka parti adaylarına konan işaretler hükümsüz olur. Oy pusulası mühür basılan siyasal parti lehine kullanılan oy pusulası kabul edilir. Madde 101(3).

Ask Admissions

Contact us

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Yüksek Mahkeme
Saray Önü
Lefkoşa Kıbrıs
2285185 | 2274155
Daha Fazla Telefon